Ciemny stolik kawowy z litego drewna. Barwiony dąb a może naturalny orzech amerykański? Porozmawiajmy o kolorach drewna.

Ciemny stolik kawowy z litego drewna. Barwiony dąb a może naturalny orzech amerykański? Porozmawiajmy o kolorach drewna.

Z tego artykułu dowiesz się :

Dlaczego drewno dębowe jest tak cenne

Jakie są wady oraz zalety barwionych mebli z litego drewna dębowego

Gdzie znaleźć ciekawą alternatywę do drewna dębowego?

Czym charakteryzują się stoliki kawowe z orzecha amerykańskiego?

Jaki stolik do salonu wybrać?

Jakie barwy przyjmuje drewno orzecha?

Dlaczego drewno dębowe jest tak cenne?

Drewno dębowe w Europie to od stuleci najcenniejszy gatunek stosowany do wyrobu mebli. Jego trwałość oraz twardość jest prosta do wytłumaczenia i wynika z czasu, jaki potrzebny jest, aby wyrosło drzewo na tyle duże, aby stanowiło już odpowiednio dobry materiał dla stolarza. Im wolniej rośnie drzewo, tym jego drewno będzie twardsze. Nasza pospolita sosna, która jest drewnem miękkim, potrzebuje około 100 lat, aby stać się surowcem. Dla dębu minimum to 150 lat. Sosna w wieku 150 lat zbliża się do kresu swojego życia, natomiast dąb dopiero wkracza w okres dojrzałości. Dąb może rosnąć i powiększać swoją masę jeszcze przez kilka stuleci! Okazy, które w cudowny sposób umknęły drwalom w naszym kraju, liczą sobie kilka stuleci i osiągają niesamowite rozmiary. Te, na szczęście, nie będą stanowiły już materiału na meble i podziwiać możemy je wciąż rosnące. Zostały one objęte ochroną jako pomniki przyrody. Nic więc dziwnego, że solidna ława lub stolik kawowy z dębu dla większości użytkowników stanowi synonim jakości oraz trwałości.

Wady oraz zalety barwionych mebli z litego drewna dębowego

Kolorystyka drewna dębowego oscyluje wokół kolorystyki kremowo beżowej. Aby uzyskać mebel z tego materiału w ciemniejszych barwach, niezbędne jest zabarwienie powierzchni przy użyciu lakierów, bejc lub innych dostępnych na rynku substancji kolorujących. Warto dodać, że jeżeli przyjrzymy się naszym innym rodzimym gatunkom drewna, to nie znajdziemy ani jednego, którego cechowałby naturalny, ciemny kolor. Zatem bez względu na to, na jaki lokalny gatunek drewna zdecydujemy się przy zakupie stolika czy ławy kawowej to przy założeniu, że chcemy mieć ciemny mebel, niezbędne będzie barwienie drewna. Oczywiście to, że blat stolika kawowego zostanie pokryty kolorową bejcą lub lakierem, nie zmienia jego wartości użytkowej. Jasne jest zatem, że taki zabieg absolutnie nie wpływa na wartość techniczną takiego mebla. Dodatkową zaletą jest fakt, że jeżeli zdecydujemy się na zabarwienie to dzięki szerokiej palecie dostępnych dzisiaj kolorów, będziemy w stanie uzyskać dowolną barwę. Pozwoli nam to dopasować nasz nowy stolik kawowy do kolorystyki i charakteru wnętrza, które urządzamy. Trzeba jednak mieć na uwadze, że barwienie drewna na dowolny kolor odbiera w dużym stopniu jego naturalny czar. Ciemna bejca lub lakier ujednolici wprawdzie kolor, jednak przy okazji zamaskuje i schowa to, co w litym drewnie najpiękniejsze. Unikalne usłojenie, różnice w odcieniach warstw oraz coraz bardziej pożądane naturalne sęki, oraz inne drobne cechy, które czynią mebel wyjątkowym, zostaną w dużej mierze ukryte.

Jak znaleźć ciekawą alternatywę do drewna dębowego?

Jeżeli naprawdę zależy nam na naturalnym drewnie o ciemnych barwach, musimy sięgnąć po gatunki spoza Europy. Bardzo ciekawą alternatywą do drewna dębowego są stoliki kawowe wykonane z orzecha amerykańskiego. Orzech amerykański to drewno praktycznie tak twarde, jak drewno dębowe. Ze względu na charakter oraz konieczność importu, cena mebli z orzecha jest porównywalna jednak zazwyczaj nieznacznie wyższa od tych wykonanych z rodzimego drewna dębowego. Co zatem zyskujemy?

ciemny stolik kawowy z litego drewna
ciemny stolik kawowy z litego drewna

Istotne cechy stolików kawowych z orzecha amerykańskiego

Drewno z orzecha amerykańskiego jest drewnem szlachetnym, w którym przeważającymi kolorami są odcienie brązu. Co ciekawe jednak potrafi też przyjmować jasne barwy. W zasadzie przekrój kolorystyczny waha się od jasno kremowego poprzez żółcie aż do ciemnego brązu. Jeden kawałek drewna potrafi czasem tworzyć fantastyczne, różnobarwne mozaiki kolorów. Taka feeria barw czyni każdy mebel jedynym w swoim rodzaju. Warto dodać też, że orzech amerykański posiada piękne usłojenie, które jest dodatkowym elementem dekoracyjnym. Innymi słowy, kolorystyka orzecha amerykańskiego daje szeroki wybór ciemnych barw oraz kolorowych mozaik, w zależności od unikalnego egzemplarza. Stolik kawowy orzechowy to zatem piękny mebel, który przy ciemnej barwie ma do zaoferowania całe piękno naturalnych kolorów i detali tego drewna.

Jaki stolik do salonu wybrać?

Jeżeli poszukujesz ciemnego stolika kawowego z litego drewna, a przy tym zależy Ci na naturalnej barwie drewna, to stolik z orzecha amerykańskiego jest zdecydowanie godny rozważenia jako alternatywa do stolika dębowego barwionego. Kupując mebel z orzecha amerykańskiego, nie trzeba iść na kompromis pomiędzy naturalną kolorystyką a jakością produktu. Taki mebel łączy w sobie obydwie te cechy w jedną spójną całość.

Przykłady kolorystyki stolików z orzecha

stolik kawowy ciemny braz
stolik kawowy ciemny braz
ciemny stolik kawowy z litego drewna
ciemny stolik kawowy z litego drewna