Jak dbać o drewniane meble lakierowane na wysoki połysk?

Jak dbać o drewniane meble lakierowane na wysoki połysk?

Nasze ławy oraz stoliki kawowe wykonane są z naturalnego drewna i żywicy epoksydowej. Drewniane meble lakierowane na wysoki połysk wyglądają bardzo efektownie.

W procesie wykończenia, przy użyciu specjalnego urządzenia, wykorzystującego zaczerpniętą z aeronautyki technologie nano-powlekania, pokrywane są lakierem. W efekcie blaty uzyskują efekt wysokiego połysku. Dzięki bezbarwnemu lakierowi, wyeksponowany zostaje naturalny charakter produktu wraz z pięknym usłojeniem oraz szeroką paletą kolorystyczną drewna.

Naturalne środki pielęgnacyjne do mebli lakierowanych na na wysoki połysk

Ze względu na charakter lakieru najwłaściwszym oraz zalecanym przez nas podejściem do pielęgnacji, jest unikanie wszelkich środków chemicznych. Dotyczy to zarówno lakierów z połyskiem, jak i matowych. W myśl zasady, iż więcej nie znaczy lepiej, zalecamy używanie tylko naturalnych środków pielęgnacyjnych. Zalecamy również unikanie wysokich temperatur.

Dlaczego? Ponieważ każdy chemiczny środek czyszczący nie pozostanie bez wpływu na lakier. Środki czyszczące używane do mycia szyb posiadają agresywne czynniki chemiczne. Mogą one powodować korodowanie lakieru. Z drugiej strony środki takie jak mleczka mogą prowadzić do charakterystycznego matowienia powierzchni lakierowanej. Wyżej wymienione uszkodzenia powstałe poprzez używanie środków chemicznych mają niestety charakter trwały. Jedynym możliwym sposobem usunięcia takich uszkodzeń będzie już tylko ponowne lakierowanie po uprzednim usunięciu uszkodzonej powierzchni, czyli po prostu zeszlifowaniu wierzchniej warstwy blatu.

Czym czyścić i pielęgnować drewniane meble lakierowane na wysoki połysk?

Do codziennej pielęgnacji, czyli odkurzania w zupełności wystarczy naturalna, sucha ściereczka, najlepiej z mikrofibry, która bez problemu usunie kurz.

Jeżeli mamy do czynienia z lekkim zabrudzeniem, takim jak np. odciski palców, z pomocą powinna przyjść wilgotna ściereczka. Ściereczka powinna sobie poradzić z lekkimi zabrudzeniami. Jeżeli ślady będą wyjątkowo uporczywe, użyć należy czystej wody w butelce ze sprayem. Gwarantujemy, że powierzchnia po użyciu wyżej wymienionych środków będzie czysta i lśniąca.

Jak usuwać rozlane napoje takie ja kawa, herbata, wino etc. ?

Pierwsza i najważniejsza odpowiedź brzmi: tak szybko, jak to możliwe.

W przypadku, gdy mamy do czynienia z rozlanymi napojami oraz innymi tego typu zabrudzeniami, najważniejsze jest, aby zabrudzenie usunąć tak szybko, jak to możliwe, używając chłonnej, suchej ściereczki z mikrofibry. W przeważającej ilości przypadków rozwiąże to problem. Pamiętajmy, iż pozostawienie rozlanych (a w szczególności gorących) cieczy na lakierowanych powierzchniach będzie skutkowało powolnym wysychaniem i pozostawaniem plam znacznie trudniejszych do usunięcia, jak również wnikaniem tejże cieczy w głąb blatu w stopniu zależnym od rodzaju, koloru i temperatury danej substancji, jak również od rodzaju lakieru oraz drewna użytego do produkcji blatu. Trzeba liczyć się z faktem, iż pozostawione na dłuższy czas zabrudzenie może spowodować uszkodzenia w postaci odbarwień lub zmatowień. Tak więc działajmy szybko!

Pamiętajmy również, aby nie pozostawiać na lakierowanych powierzchniach użytej do czyszczenia wody do jej wyschnięcia. Efektem tego będą widoczne na lakierze mało estetyczne smugi. Jeżeli użyliśmy wody, należy wytrzeć ją do sucha przy użyciu suchej, chłonnej ściereczki, najlepiej z mikrofibry.

Podstawki pod szklanki jako dekoracje mebli lakierowanych na wysoki połysk

Ważnym elementem dbania o stolik kawowy z żywicą jest stosowanie podkładek ochronnych pod kubki, szklanki i naczynia. Bezwzględnie należy używać ich szczególnie pod gorące naczynia. Żywica epoksydowa tworzy niezwykle twardą oraz sztywną strukturę doskonale spajającą drewniane elementy blatu jest jednak wrażliwa na wysokie temperatury, powyżej 70 stopni Celsjusza. Postawienie na blat naczynia z bardzo gorącą zawartością może doprowadzić do powstania odkształceń pod lakierem spowodowanych zmiana plastyczności żywicy. Pamiętajmy zatem, aby bezwzględnie unikać kontaktu bardzo gorących naczyń z blatem.

Stylowe podkładki położone na meble lakierowane na wysoki połysk nie tylko zabezpieczą przed zarysowaniami i uchronią żywice, ale również posłużą za dodatkowy element dekoracyjny.